понедељак, 11. јун 2012.


Brekinja (Sorbus torminalis)


Predstavlja višegodišnju drvenastu biljnu vrstu. Visina ide do 30 m, izrazito ljepe krošnje, a pogotovo listova.

Kora brekinje u mladosti je siva, sjajna i glatka, s velikim lenticelama, a kasnije tamnosiva, krupno nepravilno raspucana, mjestimice se odlupljujje. Veliko ljekovita svojstvo se ogledaju u snižavanju šećera u krvi pomoću njene kore, osim toga pekmez i plodovi su efikasni u sprečavanju proliva.
Recept je jednostavan: Kratko prokvati i stajaviti 3 komadića kore brekinje u 1,5 l vode pomaže kao čaj, koji je istina jako gorak. Dužina komada kore je 10-tak cm, širine 0,5 cmKoris se kod oboljenja od šećera težeg tipa,
u narodnoj medicini Brekinje se smatraju prirodnim inzulinom.


Dostupna u našim šumam potpuno besplatno , a pošto je zaštićena vrsta drveta ne preporučujem da ogulite jednu cjelu kada je nađjete( možete imati problema sa lokalnim lugarima), stoga sa svake po malo...Inače ima široku ekolišku amplitudu, kod nas obično u pojasu Hrastova.

4 коментара:

  1. Da li moze da se koristi za pesak i kamen u bubregu

    ОдговориИзбриши
  2. Аутор је уклонио коментар.

    ОдговориИзбриши
  3. Nažalost imam problema sa oscilacijama u šećeru. Čas je visok, čas nizak. Naravno sve to prate i loši osjećaji u organizmu, malaksalost, poremećaji razni. Koristio sam sve i svašta, od "hemijskih" lijekova do lijekova iz prirode.

    Prije nekoliko sedmica sam se odlučio, na alternativu, pa sam u biljnoj apoteci kupio čaj od kore brekinje. Objasnili su mi kako se pravi,i počeo sam ga piti. Kako ga pije šećer mi se ustabilio, i sada jednostavno nijedan dan ne pročuštam, u pijenju čaja.

    ako koga interesuje, čaj brekinja
    može nabaviti u Biljna apoteka BIOMED
    Sarajevo.

    ОдговориИзбриши